piątek, 31 grudnia 2010

drożdżowiec z budyniem, porzeczkami i wiórkami kokosowymi

Ciasto nie jest trudne w przygotowaniu, a za to bardzo smaczne. Porzeczki idealnie komponują się z smakiem słodkiej masy z wiórek kokosowych i budyniu, dlatego placek nie jest taki mdły i zbyt słodki. Robiłam go już parę razy, więc polecam.
Ciasto:
400g mąki
25g drożdży
80g cukru
200ml letniego mleka
100g miękkiego masła
szczypta soli
1 cukier waniliowy

Na wierzch:
1 torebka budyniu waniliowego
1/2l mleka
125g posiekanych migdałów
300g cukru
125g rodzynek
1,5kg czerwonych porzeczek
250g wiórków kokosowych
100g mąki
1 jajko
125g masła
125g kwaśnej śmietany

1. Mąkę przesiać do miski, w środku zrobić zagłębienie. Pokruszone drożdże wymieszać z 1 łyżeczką cukru w niewielkiej ilości mleka, wlać do zagłębienia, nasypać na wierzch trochę mąki. Pozostawić na 20min. pod przykryciem. Na brzegi mąki rozprowadzić pozostały cukier, masło, sól i cukier waniliowy. Zagnieść ciasto, dodając resztę mleka. Pozostawić na 30min. pod przykryciem.
2. Rozmieszać budyń w niewielkiej ilości zimnego mleka. Resztę mleka zagotować z 3 łyżkami cukru. Do gotującego się mleka dodać wymieszany budyń, chwilę mieszać i odstawić na bok. Dodać opłukane i osuszone rodzynki oraz migdały ( do budyniu ).
3. Ciasto jeszcze raz zagnieść, rozwałkować, przenieść na wysmarowaną i wyłożoną papierem do pieczenia blachę. Ponakłuwać ciasto widelcem. Rozprowadzić budyń i nałożyć porzeczki.
4. Wiórki kokosowe wymieszać z resztą cukru, mąką, jajkiem, masłem i śmietaną. Łyżką nakładać na porzeczki małe porcje.
5. Wstawić do piekarnika i piec ok. 40min.

Pyszne Rafaello z krakersami

Ciasto, którego nie trzeba piec! Nie jest trudne do wykonania, a za to bardzo smaczne. Wystarczą tylko krakersy Lajkonik i wykonana przez nas masa :)
Składniki:

2,5 szklanka mleka
3 żółtka
2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
2 czubate łyżki mąki pszennej lub budyniu waniliowego bez cukru
1 szklanka cukru
1 opakowanie cukru waniliowego
1 kostka masła lub margaryny
250g  wiórek kokosowych
kieliszek adwokatu lub spirytusu
2 duże paczki krakersów Lajkonik

Sposób przygotowania:

1. Wlać do garnka 2 szklanki mleka, cukier oraz cukier waniliowy.
2. Do mniejszego garnka, kubka lub miseczki wlać 0,5 szklanki mleka. Dodać żółtka i rozbełtać. Następnie wsypać mąkę ziemniaczaną, mąkę pszenną lub budyń i całość dokładnie wymieszać, by nie było grudek.
3. Garnek z 2 szklankami mleka i cukrami zagotować, dopiero wtedy można dodać wyrobioną masę z mleka, żółtek, mąki oraz pozostałych składników. Chwilę mieszać, aż zgęstnieje i odstawić do ostudzenia.
4. W misce utrzeć margarynę lub masło, by powstała jednolita masa, bez grudek. Po czym dodawać do niej po 1 łyżce ostudzonej masy. Dokładnie wymieszać, wsypać 200g wiórek kokosowych, wymieszać i dodawać po trochu ( by masa nie zrobiła się zbyt rzadka ) adwokatu lub spirytusu. Masę podzielić na 3 części.
5. Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub papierem śniadaniowym ( zamiast może być również sreberko ) ułożyć 1 warstwę krakersów Lajkonik, a na to 1 część masy. Następnie na to dać kolejną warstwę krakersów i masy, ponownie przykryć ją krakersami, nanieść ostatnią część masy. Wierzch posypać pozostałymi wiórkami kokosowymi.
6. Ciasto włożyć na parę godzin do lodówki.

Życzę smacznego ;)

Szynka peklowana

Zaopatrzmy się w dwa i ćwierć kilograma wieprzowiny "od szynki". Poprośmy o zwarty kawałek, odkrojony wzdłuż włókien (bo plastry kroi się w poprzek włókien). Nie przejmujmy się, jeśli nie będzie miał idealnego kształtu - np. walca - bo uformujemy go w odpowiednim czasie.


Oprócz mięsa będzie potrzebna mieszanka peklująca. Kupimy ja w sklepie spożywczym, ale nie zawsze jest, toteż zacznijmy poszukiwania trochę wcześniej. W sklepach są mieszanki o różnych nazwach. Którąkolwiek kupimy, ściśle stosujmy się do instrukcji podanej na opakowaniu. Określa ona, ile mieszanki, a ile soli potrzeba na każdy kilogram szynki. Do naszej porcji weźmy łyżeczkę ziaren pieprzu, 3-4 ziarna ziela angielskiego, 2 liście laurowe, kilka ząbków czosnku. Kupmy kostkę smalcu na razie włóżmy ją do zamrażalnika.
Mięso peklujemy w nie za dużym, ale też nie za ciasnym garnku kamiennym lub w porcelanowej głębokiej misie. Garnek już przygotowany, w czajniku stygnie przegotowana woda, a my zabieramy się do nieskomplikowanych czynności związanych z peklowaniem. Mielimy pieprz i ziele angielskie, kruszymy liści laurowe, miażdżymy czosnek. Bardzo staranie mieszamy te ingrediencje.
Odrobiną tej mieszaniny nacieramy wypłukane wcześniej pod bieżącą wodą i osuszone mięso. Wygniatamy je rękami kilka minut. Wkładamy do garnka lub miski - niech sobie poleży kilka godzin w temperaturze pokojowej. Na wszelki wypadek przykryjmy naczynie ściereczką. Teraz robimy zalewę. Do emaliowanego garnka wlewamy litr zimnej wody, wsypujemy do niej 4 dag mieszanki peklującej i resztę wymieszanych przypraw, mieszamy wszystko staranie. Wlewamy gotową zalewę do naczynia, w którym od paru godzin czeka mięso. Ma być całkowicie w niej zanurzone. Na koniec obciążamy mięso talerzykiem odwróconym do góry dnem. Talerzyk powinien zanurzyć się w płynie. Wreszcie wstawiamy miskę na dolną półkę lodówki i pozostawiamy ją tam na 7-8 dni. Codziennie wyjmujmy na chwilkę miskę i obracajmy mięso, żeby się równomiernie zapeklowało.
Zapeklowane mięso wyjmujemy z zalewy, starannie osuszamy czystą ściereczką lub gazą (albo kładziemy je na plastikowym sicie; niech na nim przez jakiś czas poleży i samo obeschnie). Jeśli wydaje nam się nieforemne, zrolujmy je odrobinę, zesznurujmy grubą lnianą niciąlub cienkim sznureczkiem jak baleron.Teraz szynkę pozostaje tylko udusić lub upiec, jak wolimy. Jeśli decydujemy się udusić mięso, rozpuszczamy w rondlu pół kostki smalcu. Możemy do niego dodać odrobinę przypraw, tych samych co do zalewy (oprócz czosnku), ale niekoniecznie. Gdy smalec zacznie skwierczeć, wkładamy do rondla mięso i obsmażamy je szybko ze wszystkich stron, przykrywamy rondel pokrywą, zmniejszamy płomień gazu; niech szynka się dusi 50-60 minut. Co jakiś czas zaglądajmy pod pokrywkę i polewajmy mięso sosem z dna rondla, a w miarę potrzeby gorącą wodą (paroma łyżkami). Nie dopuśćmy do przypalenia, czy nawet silnego przyrumienienia, bo szynka bardzo straci na smaku. I pamiętajmy, że mięso duszone zbyt długo staje się suche.
Po zdjęciu rondla z gazu, studzimy gotową szynkę pod pokrywą, bo podawać ją będziemy na zimno. Przed krajaniem w plastry wycieramy sos z bryły mięsa papierowym ręcznikiem.
Jeśli zamierzamy szynkę upiec, wkładamy ją do żaroodpornego (żeliwnego, ceramicznego lub szklanego) naczynia z gorącym smalcem, przykrywamy i wstawiamy na jakieś półtorej godziny do piekarnika nagrzanego do 200°C. Po 10-15 minutach odwracamy mięso na drugą stronę i wlewamy 1/3 szklanki gorącej wody. Po pół godzinie znowu przekręcamy szynkę. Zaglądamy do niej jeszcze 2-3 razy i w miarę potrzeby podlewamy kilkoma łyżkami gorącej wody. Gdyby 15 minut przed końcem pieczenia zbytnio się zarumieniła, zdejmijmy pokrywę z naczynia. Po wyjęciu z piecyka przykrywamy mięso i dalej postępujemy tak samo jak z duszonym


www.kulinarnarozkosz.pl

Składniki oraz sposób przyrządzenia drinka ?

Drink zwany też koktajlem to napój alkoholowy uzyskiwany dzięki  połączeniu różnych  alkoholi, płynów bezalkoholowych oraz innych dodatków przypraw, substancji barwnikowych itp.


Sładniki:
5-6 listków mięty
1/2 limonki
2 łyżeczki cukru brązowego
lód kruszony bądź w kostkach
woda gazowana
Rum- 50ml dla kobiet, 100ml dla mężczyzn
Przygotowanie drinka:

Pokrój limonke w półksiężyce, następnie podrzyj listki mięty i wrzuć do szklanki. Potem dodaj 2 łyżeczki cukru brązowego i całość koniecznie utrzyj aby ich aromat się przegryzł. Następnie wrzuć lód. Teraz, na lód przykrywający miętę wlej rum: 50ml lub 100ml zależnie czy robisz go dla kobiety bądź mężczyzny. Na końcu dopełnieni drinka wodą, pamiętając jednak o tym aby nie dodać jej zbyt dużo.



15322-Margarita                               Margarita
Składniki:
120ml tequila
40ml likieru pomarańczowego
limonka
lód
shaker
Przygotowanie drinka:

Na początku musimy schłodzić nasz kieliszek( najlepiej koktajlowy) poprzez wrzucenie do niego kostek lodu. Następnie bierzemy troche lodu i wrzucamy go do shakera oraz wyciskamy limonke jak namocniej potrafimy. Dolewamy nasz likier wraz z tequilą i wszystko wstrząsamy w naszym shakere. Teraz gdy kieliszek jest już odpowiednio schłodzony wyrzucamy z niego lód i zwilażamy brzeg kieliszka limonką, następnie zanurzamy go w soli dzięki czemu tworzy się nam pierścień wokół kieliszka co nie tylko ma duży wpływ na smak drinka ale także dodaje mu atrakcyjności. No i wreszcie możemy przelać zawartość shakera do naszego kieliszka. Można przyozdobić limonką(ukroić plasterek, przekroić go na pół i założyć na brzeg kieliszka).

 15248-Sex%20on%20the%20beach                        Sex on the Beach
Składniki:
20ml wódki
20ml likieru brzoskwiniowego
20ml likieru kokosowego
sok pomarańczowy
sok żurawinowy


Przygotowanie drinka:

Wlewamy cały alkochol do szklanki i następnie dolewamy sok pomarańczowy i żurawinowy w równych proporcjach.Soki powinno sie lać powoli i najlepiej po ściance aby się nie wymieszały.


http://wszystkooalkoholu.blogspot.com
Codziennie nowy drink :)

Kolorowa sałatka warzywna i sałatka z pomidorów z papryką (szybka)- sałatki i surówki, przepisy kulinarne

Prosty przepis na tradycyjną i zdrową sałatkę warzywną oraz przepis na szybką sałatkę z pomidorów z papryką... Składniki i sposób przygotowania oraz uwagi dodatkowe dotyczące kolorowej sałatki warzywnej i sałatki z pomidorów z papryką...
  

Kolorowa sałatka warzywna
SKŁADNIKI- kolorowa sałatka warzywna
* 4 pęczki rzodkiewek
* 4 pomidory
* średnia cukinia
* 4 czerwone papryki
* kalarepa
* pół pęczka szczypiorku
* pęczek koperku
* 4 łyżki rzeżuchy
* 6 łyżki śmietany
* 2 łyżki octu
* 2 łyżki średnio ostrej musztardy
* 10 łyżek oleju
* sól
* pieprz

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA/przyrządzenia - kolorowa sałatka warzywna
Warzywa należy umyć i osuszyć.
Rzodkiewki trzeba pokroić w krążki, pomidory zaś na małe/drobne kawałki, cukinię pokroić na zapałkę, paprykę przekroić, wydrążyć i pokroić na cienkie paski. Obraną kalarepę należy zetrzeć na grubej tarce, szczypiorek i koper drobno posiekać.
Wszystko trzeba dokładnie wymieszać w np. misce.
Śmietanę, ocet i musztardę trzeba wymieszać, następnie przyprawić solą i pieprzem. Stopniowo należy dodawać olej i ubijać, do momentu kiedy sos zgęstnieje na krem.
Po tym sałatkę polewamy sosem, starannie mieszamy i odstawiamy na 10-15 minut.

Sałatka z pomidorów z papryką (szybka)
SKŁADNIKI- sałatka z pomidorów z papryką (szybka)
    * 4 pomidory
    * 2 cebule
    * 2 ogórki
    * 2 strąki czerwonej papryki
    * szczypiorek
    * sól
    * pieprz
    * 2 łyżeczki oleju
    * sok z cytryny

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA/przyrządzenia - sałatka z pomidorów z papryką (szybka)
Warzywa należy umyć i osuszyć, cebulę obrać i pokroić w krążki. Paprykę przeciąć na pół i usunąć gniazda z nasionami, następnie pokroić w małe słupki. Ogórek trzeba pokroić w plasterki (ale bez obierania). Pomidory należy pokroić w ćwiartki.
Warzywa (całość) trzeba włożyć do miski, następnie przyprawić solą i pieprzem, skropić olejem wymieszanym z sokiem z cytryny.
Na koniec posypać posiekanym szczypiorkiem i wszystkie składniki sałatki dokładnie wymieszać.